Jednym z etapów urządzania domu lub mieszkania jest wybór podłogi. Stanowi ona dużą i bardzo istotną część wnętrza. Obok podłogi nie da się przejść obojętnie.
Wchodząc do mieszkania jest pierwszym elementem pomieszczenia, z którym się stykamy.
Stojąc przed dylematem wyboru rodzaju podłogi mamy do rozważenia kilka istotnych kwestii typu czy nasza podłoga będzie jasna czy ciemna, czy jednolita czy wzorzysta, z jakich materiałów będzie wykonana i czy będzie pasować do charakteru wnętrza.
W obecnych czasach mamy szeroki wachlarz wyboru podłóg. Wszystko zależy od charakteru pomieszczenia jakie chcemy urządzić. Tam gdzie natężenie ruchu jest duże czyli w kuchni, holu i łazience z reguły stosuje się podłogi zimne, to znaczy wykonane z kamienia, gresu lub terakoty. Podłogi tego tupu są mniej podatne na mechaniczne uszkodzenia, mniej się zużywają i są łatwe do utrzymania w czystości. Zdarza się, że tego typu podłoga zostanie zastosowana w innych pomieszczeniach takich jak na przykład salon, a z reguły w tych wnętrzach wybierane są tak zwane podłogi ciepłe, czyli takie, które wywołują miły i przytulny klimat. Materiały jakie zastosujemy w tym przypadku to przykładowo wykładzina dywanowa, podłogi drewniane, podloga bambusowa, parkiety dębowe lub panele laminowane albo nowoczesne panele korkowe.
Wybór rodzaju podłogi zależy także od tego czy chcemy pod nią zastosować ogrzewanie podłogowe. Podłoga drewniana nie nadają się do zastosowania pod nią tego rodzaju ogrzewania, ponieważ lite drewno skutecznie izoluje przepływ ciepła z podłogówki. Ponad to podłoga drewniana psuje się pod wpływem ciepła. Drewniane deski rozsychają się i powstają między nimi duże szpary. Najlepszym przewodnikiem ciepła jest podłoga zimna czyli posadzka ceramiczna lub wykonana z kamienia. W zimie stąpa się po niej naprawdę przyjemnie.
Z reguły dobrym rozwiązanie w miejscu gdzie mieszkamy okazuje się zastosowanie mieszanki podłogi ciepłej i zimnej. Samo zastosowanie podłogi zimnej dałoby wrażenie obcości i zimna. Równowagę dla podłogi wykonanej z kamiennego materiału lub ceramiki są podłogi wykonane z ciepłych w odbiorze materiałów takich jak podłoga drewniana, podłogi korkowe lub podlogi bambusowe. Połączenie podłogi zimnej i ciepłej najczęściej stosuje się w części dziennej mieszkania lub domu. Mamy na myśli tutaj salon, kuchnie i jadanie. Przyjmuję się tutaj zasadę, że taka sama podłoga łączy pomieszczenia, a zróżnicowana dzieli. Gdy mamy niewielką przestrzeń, dzielenie podłogi jest niewskazane. Jednolita podłoga daje wrażenie przestronności, a zastosowanie różnego rodzaju materiałów, np. płytek i desek podłogowych niszczy ten zamiar. Gdy zdecydujemy się na umowny podział pomieszczeń za pomącą różnego rodzaju materiałów podłogowych wtedy granica powinna między nimi powinna wypadać w połowie grubości ściany działowej. Linia działowa może być także niezależna od ścian. Można tak położyć podłogę aby dawało to wrażenie, że wypływa ona z jednego pomieszczenia do drugiego, np. z kuchni do salonu. Połączenie pomiędzy dwoma rodzajami podłogi powinno być proste, zaznaczone regularnymi liniami.